محلول RNAlater

 

محلول RNAlater :

محلول RNAlater با نفوذ در بافت ، عمل تثبیت و محافظت از RNA  در نمونه های تازه را انجام میدهد. با استفاده از محلول RNAlater  نیاز به نگهداری و یا حمل به طریقه انجماد کاملا مرتفع میشود.

با نگهداری نمونه در محلول RNAlater   ، کاربر قادر است نمونه را برای مدت طولانی بطوریکه که RNA  آن کاملا حفظ شود ، نگهداری میکند و کاربر میتواند عمل بررسی  و آزمایش نمونه را به زمان دلخواه به تعویق اندازد. همچنین برای نگهداری نمونه با حفظ RNA  آن ، میبایست کاربر نمونه را در محلول RNAlater    در دمای 20- درجه سانتی گراد نگهداری کند.

 

شرایط نگهداری از محلول RNAlater

  • محلول RNAlater را در دمای اتاق نگهداری کنید.
  • در صورت مشاهده بلورها و یا ناخالصی ها ، آن را در دمای 37 درجه سانتی گراد گرم کنید تا بلورها حل شده و محلول یکدست شود.
  • در صورتیکه بلورها در دمای 37 درجه سانتی گراد حل نشدند ، محلول RNAlater را به مدت 30 دقیقه  در دمای 65 درجه سانتی گراد گرم کنید و مرتبا محلول را با تکان دادن بطری مخلوط کنید. وقتی  محلول RNAlater شفاف و یکدست شد ، آن را به قسمت های مورد نیاز خود تقسیم کنید. حرارت دادن محلول RNAlaterبه روش گفته شده به هیچ عنوان در عملکرد آن تاثیری نخواهد گذاشت.

سازگاری محلول RNAlater با انواع نمونه ها :

محلول RNAlater با انواع نمونه ها برای نگهداری و حفظ RNA سازگاری کامل دارد. کاربر میتواند از این محلول برای نمونه هایی مثل  بافت ، سلول های کشت داده شده ، با کتری ها و مخمر استفاده کند.

توجه داشته باشید این محلول برای بافت هایی که نفوذ به داخل آن ضعیف تر انجام میشود مانند استخوان و یا  بافت گیاهی سخت ،  مناسب و سازگار نیست.

سازگاری محلول RNAlater به طور گسترده ای با بافت های حیوانی مانند مغز ، قلب ، کلیه ، طحال ، کبد ، چربی ، ریه و همچنین برای گلبول های سفید خون و برخی بافت های گیاهی مورد آزمایش قرار گرفته است و به اثبات رسیده است.

همچنین پروتئین نیز در محلول RNAlater حفظ میشود ولی از آنجا که محلول RNAlaterپروتئین را دناتوره میکند ، بنابریان پروتئین نمونه هایی که در محلول RNAlater نگهداری میشوند برای پروسه western blotting  و یا   Gel electrophoresis  مناسب هستند.

راهنمای استفاده از محلول RNAlater

  • از محلول RNAlater فقط برای بافت های تازه استفاده کنید. به هیچ عنوان بافتی که قبلا به دمای انجماد رسیده است را برای نگهداری در محلول RNAlater قرار ندهید.
  • نمونه های بزرگ را به قطعات 0.5 سانتی متری برش بزنید و سپس در محلول RNAlater غوطه ور کنید.
  • بیشتر نمونه ها را می توان در محلول RNAlater به مدت یک هفته در دمای اتاق نگهداری کرد و یا برای نگهداری به مدت نامحدود میتوانید در دمای 20- و یا 80- سانتی گراد نگهداری کنید.
  • نمونه ها را در محلول RNAlater بلافاصله فریز نکنید. ابتدا یک شب در دمای 4 درجه سانتی گراد نمونه را در محلول بصورت غوطه ور نگهداری کنید و اجازه دهید محلول RNAlater به طور کامل به داخل بافت نفوذ کند و سپس برای نگهداری نامحدود به دمای 20- و یا 80- منتقل کنید.