کیت استخراج RNA از خون

تاکنون با توسعه ی علوم و فن آوری در حیطه ی ژنتیک و زیست مولکولی ، روش های متفاوتی برای بررسی ژنوم بیماری های مرتبط با انسان شناخته شده است. امروزه بیماری های زیادی شناخته شده اند که منشا ویروسی با عامل RNA ویروس ( آر ان ای ویروس ) دارند . مقدمه ی این مطالعه و شناخت عامل بیماری و مسیر درمان ، انجام استخراج RNA ویروسی با استفاده از کیت های استخراج RNA از خون می باشد. بهترین انتخاب در استخراج RNA از خون ، متد ستونی در این روش است. استفاده از کیت استخراج RNA ( توتال آر ان ای ) و یا به عبارتی Total RNA extraction kit با متد ستونی ، یک روش ساده ، کارآمد ، مقرون به صرفه و بهینه برای کاربر به شمار می آید.
در اینجا سعی داریم به توضیحات کلی ، جامع و گویا در مورد مولکول های RNA بپردازیم.
ریبونوکلئیک اسید (RNA) ، وزن مولکولی بالایی دارند و در برخی از ویروس ها نقش مهمی بعنوان حامل کد های ژنتیکی دارند. آر ان ای ( RNA) از نوکلئوتیدهای ریبوز که به واسطه ی پیوندهای فسفودی استر به یکدیگر متصل شده‌اند، تشکیل شده اند و رشته هایی با طول‌های متفاوت بوجود آورده اند.
قند ریبوز فرم و شکل حلقوی متشکل از 5 کربن و یک اکسیژن دارد .مولکول RNA از نظر شیمیایی واکنش پذیر است و اغلب در معرض هیدرولیز است و به همین علت همیشه DNA نسبت به RNA ساختار پایدارتری دارد و مناسب ترین حامل کد های ژنتیکی به شمار میرود.
ساختار سه بعدی این ماکرومولکول های زیستی تک رشته ای منجر به پایداری و نحوه ی کارکرد این مولکول شده است. در واقع این ساختار سه بعدی منجر به ایجاد تغییرات در قند ریبوز و ‌باز‌های آلی به واسطه ی آنزیم ها می شود . این تغییرات به سبب آنزیم های سلولی ایجاد میشود که منجر به تشکیل پیوند های شیمیایی در قسمتهایی از رشته RNA می شود و در نتیجه پایداری بیشتر در ساختمان RNA به وجود می آید . البته همیشه این تغییرات باعث پایداری نمی شود و گاهی اتفاق می افتد که به واسطه ی این تغییرات ، مولکول آر ان ای ضعیف و ناپایدار شده و به راحتی از بین می رود . امروزه با شناخت ساختار RNA ها ، مشخص شده که این مولکول ها می توانند کاتالیز واکنش ها باشند و این توانایی ب واسطه ی وجود حداقل یک ریبونکلئو پروتئین در قسمت هایی از آر ان ای امکان پذیر است .
شرکت یکتا تجهیز آزما نماینده ی انحصاری کمپانی Favorgen تایوان ، ارائه دهنده ی کیت استخراج RNA از خون به روش ستونی می باشد . این کیت مناسب و سازگار با انواع نمونه های خون کامل انسانی ، سلول و بافت حیوانی ، باکتری ، مخمر، نمونه ی پارافینه ، قارچ و نیز تخلیص RNA می باشد .
بیماری‌های مرتبط با RNAها
ارتباطات مهمی بین RNA و بیماری‌های انسانی کشف و شناخته شده است . در ابتدا مختصر به توضیح RNA virus ( آر ان ای ویروس) می پردازیم. به زبان ساده برخی از ویروس ها از آر ان ای ( RNA) بعنوان ماده ژنتیکی استفاده میکنند . بیماری ها ی بسیاری وجود دارند که منشا RNA virus دارند که در اینجا به اختصار به بیان بعضی از آنها می پردازیم:
بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( بیماری ام اس) نوعی بیماری گسترش یافته در سیستم عصبی مرکزی مغز و نخاع است و شرایط گوناگونی مانند سابقه بیماری های عفونی ، نقص سیستم دفاعی، استرس و عوامل محیطی در بروز این بیماری موثر است . در مطالعات بیان miRNA (میکرو آر ان ای ) مشخص شده است که برخی میکرو RNA ها در سلول های خونی و پلاکت های خونی بیماران ام اس تغییر بیان را نشان داده است . همچنین در این مطالعات مشخص شده است که حذف این میکرو RNAها در نمونه های حیوانی مبتلا به این بیماری منجر به تغییرات در شدت نشانه های کلینیکی می شود . بنابراین محققان بر این باور هستند که میکرو RNA ها که در تنظیم فرآیندهای بیولوژیک نقش مهمی دارند از عوامل اصلی بیماری زایی بیماری MS هستند . محققان برای بررسی میکرو RNA ها ( miRNA ) از کیت استخراج میکرو RNA استفاده می کنند . شرکت یکتا تجهیز آزما توانسته است این کیت را که از کمپانی Favorgen تایوان می باشد در اختیار محققان عزیز کشورمان قرار دهد .
همچنین تاکنون بیماری های مختلفی با عامل میکرو RNA ها مانند انواع سرطان ها ، دیابت ، بیماری های قلبی عروقی شناسایی شده اند . بعلاوه بیماری هایی نیز با عامل ( RNA virus) مانند سارس ، سرماخوردگی ، آنفولانزا ، هپاتیت C و هپاتیت E ، فلج اطفال ، سرخک و بیماری تنفسی کرونا ویروس 2019 از دیگر موارد آر ان ای ویروس هستند . در حال حاضر با توجه به فراگیر شدن بیماری ویروسی ، از مناسب ترین گزینه ها برای شروع بررسی یک بیماری می توان به کیت استخراج RNA از خون اشاره کرد .
آر ان ای ویروس ها همچنین از موارد محدود کننده در صنعت کشاورزی نیز به حساب می آیند . تاکنون موارد متعددی از ویروس های گیاهی با منشا RNA virus ( آر ان ای ویروس ) شناسایی شده است . تا به امروز موارد بسیاری از ویروس های آلوده کننده گیاهان در دنیا بررسی و شناخته شده است. برای مهار این گونه ویروسها از روش‌های سنتی استفاده می شود . از جمله این روش های سنتی می توان به تناوب گیاهی، تشخیص به موقع و حذف گیاهان آلوده و یا ریشه کن کردن گیاهان آلوده و یا منابع آلودگی ، اصلاح برای مقاومت و کنترل شیمیایی ناقلین آنها اشاره کرد . البته در عصر حاضر روش های نوینی هم برای کنترل این ویروس های گیاهی با عامل ( RNA virus ) مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از روش های نوینی که در این زمینه در صنعت کشاورزی برای کنترل ویروس ها استفاده می شود ، مقاومت به واسطه RNA Silencing میباشد که بسیار مورتوجه قرار گرفته است.
در خاتمه ، محققان عزیز می توانند جهت تامین کیت استخراج RNA از خون و نیز دیگر محصولات بیولوژی مولکولی به وبسایت شرکت یکتاتجهیزآزما رجوع کنند .

 

محصولات مرتبط:

کیت استخراج RNA | کیت استخراج Total RNA | محلول ترایزول (YTzol pure RNA) | محلول RNAlater